- 12/28/2018 12:52:47 PM
Almanya felaketin eşiğinden döndü
Bu haber 323 kez okundu

 

Alman ordusu içinde suikast ve terör yoluyla idareyi ele geçirmeyi (DARBE) planlayan bir Nazi örgütlenmesinin son anda çökertildiği haberleri geçtiğimiz haftalarda Almanya’nın gündemine bomba gibi düştü. Ancak ordu ve Savunma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili henüz bir üst düzey açıklama gelmemesi konuyla ilgili gizemini halen koruyor.

 

”Hannibal’ın Gölge Ordusu” adı verilen gruba karşı yürütülen gizli operasyonda, tamamı askerlerden oluşan ve aralarında bir albayın da bulunduğu teşkilatın, ”X Günü” adını verdikleri bilinmeyen bir tarihte, Almanya’daki siyasetçilere yönelik suikastlar yaparak, iç savaş çıkartmayı, ardından da darbe planladığı iddia edildi.


Eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Dışişleri Bakanı Heiko Maas da listede yer alıyor


Alman Taz gazetesinin haberine göre ”Kommando Spezialkräfte” adlı özel kuvvetler biriminden yaklaşık 200 askerin üye olduğu ve kripto chat’ler üzerinden iletişim kuran darbeci grup, eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth ve Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch’ın da aralarında bulunduğu bir dizi siyasetçiyi, ayrıca Müslüman ve Yahudi toplum liderlerini aynı gün aynı yerde toplayarak infaz etmeyi planladı.

 

Alman ordusundaki ırkçıların başarısız darbe girişimi Alman resmi makamlarında ve Hükümet nezdinde ise sessizlikle karşılandı.

 

Almanya felaketin eşiğinden döndü


Alman ordusundaki ırkçı Nazi örgütlenmesinin devleti ve demokrasiyi tehdit eden boyutlara tırmanmasına ilişkin tepkiler ise Alman sol politikacılar tarafından dillendirilmeye devam ediyor.


Federal Meclis Sol Parti Milletvekili ve parti Genel Başkan Yardımcısı Martina Renner Alman ordusundaki sağ ağın darbe planları ve sonuçları hakkında kaygı verici açıklamalarda bulundu. Almanya’nın felaketin eşiğinden döndüğünü kaydeden Renner’in “Jungle World”e aktardıkları özetle şöyle:


Listedeki isimleri evlerin alıp, kamyonlara bindirecekler sonra da vuracaklardı


Irkçı ağ, muhtemelen ülke çapında, kuzey, güney, doğu ve batı çapraz olmak üzere dört bölüme ayrılmıştı. ‘X’ günü için talimatlar ise açık seçik ve somut bir şekilde karşımızda duruyor. Eğer gerçekleştirebilselerdi tam bir ulusal felakete dönüşecekti. X gününde söz konusu ırkçı askerler üniformalarını giyeceklerdi. Sonra listedeki şahısları evlerinden alacaklardı. Alacakları kişilere de acil durum söz konusu olduğu ve güvenli bir bölgeye götürüldükleri söylenecekti. Saptanan noktaya geldiklerinde ise listedeki söz konusu şahıslara ateş açılacak ve infaz edileceklerdi. Plan tam olarak buydu.

 

 


Federal Hükümet sanki ufak bir konuymuş gibi sessiz kaldı


Sağ terör yapılar bugün hala gerçek bir risktir. Ancak siyasi sahnede konuyla ilgili sessizlik hakim. Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Federal Hükümet, sanki bu önemsiz bir mesele gibi, sus pus. İnsan gereken çığlık neden atılmıyor diye soruyor kendisine.


Federal Savunma Bakanlığı ve Askeri İstihbarat Servisi kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre Taz gazetesi ise komplonun, Alman ordusunda 2017 yılında patlayan üsteğmen Franco A. skandalını soruşturan istihbarat birimlerinin araştırmasında ortaya çıktığını yazdı. O dönemde, aşırı sağcı 28 yaşındaki üsteğmen Franco A. adlı askerin ortalığı karıştırmak için Suriyeli sığınmacı kimliğinde terör eylemleri planladığı saptanmış, daha sonra ”kanıt yetersizliğinden” serbest bırakılması hukuk skandalı olarak tanımlanmıştı.


Orduda bu tarz yapılanmanın gizli kalması ürkütücü


Amerika’nın Sesi’nden Cem Dalaman da taz’ın haberlerine dayandırdığı yazısında şu ifadelere yer verdi: “Federal ordu ve Federal Savunma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili şu ana kadar üst düzey açıklama yapılmaması dikkat çekerken, ordu içinde bu tarz bir yapılanmanın yuvalanması ve gizli kalması bile ürkütücü bir durum olarak yorumlandı.


Federal ordunun Neo-Nazi hücrenin silah, cephanelik, gıda, lojistik malzeme ve yakıt depoladığı da saptandı. Haberde, grubun lideri olarak tanımlanan Andre S. adlı albayın, soruşturma dosyalarını imha etmeye çalışırken yakalanarak, tutuklandığı da belirtildi.


Federal ordu ve Federal Savunma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili şu ana kadar üst düzey açıklama yapılmaması dikkat çekerken, ordu içinde bu tarz bir yapılanmanın yuvalanması ve gizli kalması bile ürkütücü bir durum olarak yorumlandı.


Federal Savunma Bakanı von der Leyen, Franco A. olayının patlak vermesi sonrasında, orduda temizliğe gidileceğini ve bu kapsamda Hitler döneminde generallerin isimlerini taşıyan kışlalara yeni isimler verileceğini duyurmuştu. O dönemin Alman Genelkurmay Başkanı Vieper, ordu içindeki aşırıcı yapılara dair daha önce yapılan ihbar ve şikayetlerin görmezden gelindiğini itiraf etmişti.

 

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 1955 yılında kurulan Alman ordusundaki Neo-Nazi sempatizanı asker sorunu yeni değil. Son 10 yılda ordu içinde en az 199 askerin aşırı sağ eğilimlere sahip olduğunun tespit edildiği, bu kişilerin büyük çoğunluğunun ihraç edilirken, geriye kalanların ihraç sürecinin sürdüğü biliniyor.

 

 

 

KAYNAK (1):  TAZ.DE

KAYNAK (2):  TAZ.DE

 

HABER GALATA