- 11/26/2018 4:04:36 PM
Beyoğlu'unda sorunları görme zamanı
Bu haber 911 kez okundu

 

Beyoğlu'nda çöp sorununa bir çözüm bulunmasının zamanı geldide geçiyor.

 

İstiklal Caddesi'ne 15 milyon lira harcanarak Cadde yenilendi, neredeyse günün her saati Cadde üzerinde onlarca çöp torbası görülüyor. Belediye personeli (temizlik işleri) özverili çalışıyor, kar kış insanlarımızı sürekli çöp toplatarakda üzüyoruz, bu insanlara da yazık, neredeyse her saat araçlar çöp topluyor ancak bunun bir çözüm olmadığını yetkililer ve çöp atan işletmeler iyi anlamalı.

 

Yenilenen İstiklal Caddesine, Taksim Meydanına artık çöp atılmaması gerekir. Bu sorunları neden göremiyoruz?

 

Fatih ilçesine baktığımızda Meydan, Cadde ve Sokaklar da bir çöp torbası görülmüyor, Fatih Belediyesi bu sorunu yer altı çöp konteyneri kullanarak çözüm bulmuş ve Beyoğlu'nda da bazı Caddeler de yer altı çöp konteyneri kullanılıyor. 

 

Neden Beyoğlu'nda çevremizde ki gelişmeleri göremiyoruz? Araç ve gereçleri yenilemekle, teknolojik uygulamalarla bu sorunun çözülmesinin mümkün olmadığını ne zaman anlayacağız? Çöpleri robotlarınmı topladığı sanılıyor?

 

Taksim Meydanı, İstikala Caddesi, Cihangir, Tophane, Karaköy, Galata Meydanı ve Taksim Meydanından Karaköy'e yürüme istikametinde her yer çöp torbalarıyla dolu, onlarca çöp torbası günün her saati Caddeler de ve Sokaklar da görülüyor. 

 

Beyoğlu'na bu görüntüler yakışmıyor. İyi bir planlamayla, uygun yerlere ''yer altı çöp konteynerleri'' konulması, ilçenin geneline uygulayarak çöp sorununu çözülmesi ilçenin ve ilçe insanını rahatlatacak ve ilçenin gelişimini sağlayacaktır. 

 

Bir sorunda işletmelerin mal indirme ve yükleme saatleri. Bu soruna da bir çözüm bulunması gerekiyor, günün her saati kamyonlar ilçe merkezinde, olucak iş değil. Yükleme indirme/bindirme saatlari gece 00.02 - 08.00 arası yapılmalı, bu saatleri bir çok ilçe uyguluyor ve başarılı olundu. İşletmeler bu yönde bilgilendirilirse her kes kurallara uyacaktır. 

 

Bir diğer sorunda ailelerin yaşadığı apartmanlara işyeri/ofis açılması. Hanlar/işyerleri boşalıyor, ailelerin yaşadığı bilindiği halde apartmanlar ofis/işyeri doluyor. Apartman sakinleri muvafakatnamede vermemiş, varolduğu söylenenlerin bir çoğuda doğru değil, şikayetlere duyarsız kalınıyor. Bunların iş yeri açma ruhsatıda yok, bilindiği halde denetim yapılmıyor, muvafakatname olmadığından zaten ruhsat almalarıda mümkün değil, han/işmerkezleri boş dururken bunlara izin veriliyor, devlette zarara uğratılıyor ruhsat bedeli ödemiyorlar tamamen illegal. 

 

Beyoğlu'nda ''Mahalle Kültürü'' kaldımı? Neden Aileler yaşanamaz bulduğu için ilçeden göç ediyor? Bu sorunlar düşünülüyormu? Cumhurbaşkanımızın canlı yayında defalarca tüm kurumlara ''Mahalle Kültürü''nün önemi dikkat çekerek uyarılarda bulunduğunu neden göremiyoruz?  Her soruna hazır cevabımız var, artık bu yanlış düşünceden kurtulmak lazımdır. İnsanların bebekleri var, okula gidecek çocukları var, öğrencilerin sınavları var ders çalışacaklar, insanlar işlerine sabah erken gidiyor.

 

2+1 dairede 14-15 kişi çalışıyor, kargoları, gelen gidenleri sürekli gürültü, birde kafalarına estiklerinde ofis partisi (yüksek sesle müzik) düzenliyorlar. Bunlar görülüyormu? Bunları ilgili kurumda herkes biliyor ancak görmek istemiyor, bunların nedenlerinide çok iyi biliyoruz. Kimin kimi neden idare ettiği yasaların neden uygulanmadığı gibi. 

 

Vatandaş bunları söylemekten korkar çekinir olmuş, dilekçelerimiz şikayet ettiğimiz kişilerin eline geçiyor onlarda bizi tehdit ediyor diyor. Kim sızdırıyor şikayet dilekçelerini ve isimleri buda ayrı bir önlem alınması ve ararştırılması gereken bir konudur. 

 

İlçede Turizmden bahsediyoruz, tabi ki turizm önemli ancak önce ve önce  kendi insanımızdır önemli olan. İstanbul'un kendi insanı ilçeye yeterde artar bile, maalesef bunu göremiyoruz. İlçenin hafta sonlar bir milyonun üstünde ziyaretçisi olduğu biliniyor. Oteller ve gürültülü işletmeler aile yaşamının, ibadethanelerin, okulların ve hastanelerin yakınında olmuyor. Turist sadece uyumak için oteli kullanıyor, diğer saatlerin tamamını gezerek tatilini yapıyor. İlçe merkezlerinde uzak otel projeleri düşünülmeli. 

 

Bazı Cadde ve Sokaklar da yol yenileme çalışmaları yapılıyor, parke taşları sökülerek (Arnavut Kaldırımı), uygulanan baskı beton, resmen sokaklara beton dökülüyor, bu tarihi Sokaklara ve ve yerleşim yerlerine yakışmıyor Tarihi dokuya ve doğaya zarar veriliyor, suyun toprağa  kavuşması engelleniyor, aşırı sıcaklarda ısı artışı yaşanıyor, yıllar önce yolları sokakları İtalya gibi yapacağız denmişti, ne çabuk unutuldu. Parke taşları (Arnavut Kaldırımı) sağlam bir zeminde yüzlerce yıl dayanır, ayrıca yol tamiratlarında da kırmak yerine taşları yerinden çıkarıp tekrar takmak çok kolaydır. Yağmur yağdığında yolda su birikmez, su hemen toprağa kavuşur ve su birikintiside oluşmaz. Bugüne kadar yapılanlar yapıldı bunda sonra yapılmasına izin verilmemelidir. Tarihi dokuyu kaybediyor, doğaya zarar veriliyor.

 

Cahiliye devrinde benzeri görülmemiş uygulamaları ilçede görüyoruz, dünya doğaya uygun akıllı yollar yaparken, birileri yollara BETON döküyor.

 

Kültürden, medeniyetten bahsediliyor, bazılarının kültür ve medeniyet anlayışı bizmle ve Beyoğlu kültürü ve medeniyetiyle örtüşmüyor. 

 

Beyoğlu'nda emir komuta Beyoğlu Kaymakamımızda olmalı, ilçede tüm kurumlar Kaymakamımıza saygı göstermeli destek vermelidir, yasal olarakda buna mecburlar, ilçede vatandaşlarımızda Kaymakamımıza destek olmalı sahip çıkmalı, yoksa Beyoğlu'nu kaybedeceğiz. 

 

Beyoğlu Kaymakamlığının öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesinin ortak planlaması neticesinde bu sorunların kısa sürede aşılacağına inanıyoruz. Yeter ki istekli olalım. 

 

NOT: Eski kadrolarla bu sorunları aşamayız, bazı müdürlüklerde değişim şart....

 

Uygar dünyada artık kentler, ilçeler marka değerleri yeşil dokusu,kültürel aktiviteleri doğal ve kültürel miraslarına saygılarıyla değerlendiriliyor.

 

Bilim ve Sanat takdir edilmediği yerden göçer.

 

Ne çok sustuk, en derin yaralarımıza. 

 

HABER GALATA