- 6/22/2018 10:26:52 PM
94 yıllık Cumhuriyet hayatımızın üçüncü evresi 24 haziran 2018'dir
Bu haber 533 kez okundu

 

94 yıllık Cumhuriyet hayatımızın  üçüncü evresi  24 haziran 2018 tarihinde yapılacak olan milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimiyle yeni bir sürece giriyor.

 

Bu  yeni bir sistemdir.

 

Bunun adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir.

 

Birisi yürütmeyi temsilen cumhurbaşkanı olacaktır, öbürü Mecliste denetim ve denge görevini üstlenecek olan yasama olacaktır. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçilirse, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Ondan sonra Anayasa'da, başka yerde ne yazıyorsa yazsın, buradan itibaren başlatmak lazım.

 

Milliyetçi Hareket Partisi  Genel Başkanı Devlet Bahçeli  televizyon programında canlı yayına katıldı.

 

Devlet Bahçeli, TBMM içerisinde güçlü bir MHP'nin temsil edilmesini istiyoruz. Onun için gayret gösteriyoruz. 


Cumhurbaşkanı hükümeti nasıl kuracaksa kurar, o, onun bileceği iştir ama MHP, bugüne kadar ki çabalarında cumhurbaşkanlığı sisteminin içerisinde bakan veya cumhurbaşkanlığı yardımcıları olarak herhangi bir talep düşünemez, aklına da getiremez. 

 

Bu manada bizi de kimse Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin oluşmasındaki Cumhur İttifakı'nda kullanamaz, satın alamaz." dedi. 

 

Bu davaya gönül vermiş arkadaşlarımız, ihanetin Mecliste temsiline imkan tanıyan her türlü oyunun farkına vararak kendi davasını, MHP'nin varlığını kimseye ezdirmemeli, kimseye satmamalı.

 

 

 

 

Onun için hepsine çağrıda bulunuyorum, bu seçimde yeni bir sürece giriyoruz, bu süreç Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir. 

 

Burada güçlü bir MHP olarak Mecliste olmak istiyoruz. Birtakım çevrelerin 'Barajı aşarlar, aşmazlar' tartışmalarına artık yeter, MHP üzerinde böyle bir yorum yapmayın." ifadelerini kullandı.

 

Yeni hükümet sistemine ilişkin konuşan Bahçeli şunları kaydetti:

 

Yeni hükümet sistemi Cumhuriyet tarihimizin üçüncü evresidir. Rejim değişikliği değil, sistem değişikliğidir. Bu sistem değişikliğinde anayasa ve halk oylamasıyla temeli oluşan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Ondan sonra Anayasa'da, başka yerde ne yazıyorsa yazsın, buradan itibaren başlatmak lazım.

 

HABER GALATA